Minu isa ütleb ikka, et inimene õpib oma vigadest, aga tark inimene teiste vigadest. Ilmselt nii on ja mina olen mõlemat teinud. Oma ettevõte on mul olnud nüüdseks veidi enam kui 9 kuud. Muidugi õpetas elu mind juba enne ka selle 40 aasta jooksul, aga mõnda õppetundi on alles nüüd tulnud kasutama hakata.
Igatahes mõtlesin siin, et kuna Eestis luuakse kuuldavasti iga jumala päev 40 uut ettevõtet, siis on kindlasti üks paras ports inimesi, kellel võiks minu kogemustest kasu olla. Et nad saaksid käia mu isa õpetuste järgi ja teiste vigadest õppida, ilma ise ämbreid läbi kolistamata. Nii sündiski plaan neid oma blogis jagama hakata.
Eks neid õppetunde on konkreetsemaid ja üldisemaid. Mõned on kasulikud paljudele, teised ehk vaid ühele. Eks seda saab hiljem hinnata. Igatahes loodan, et saate siit mõne mõtte või näpunäite ja kui ka mitte, siis vähemasti mõne minuti muhedat lugemist.
Aga lähme siis konkreetseks. Asume kohe esimese õppetunni juurde. Usalda oma kõhutunnet. Paljude jaoks kõlab see ehk liiga üldiselt, aga sellises sõnastuses tuleb mu mõte kõige paremini välja. Oma ettevõttega tegutsedes, eriti alguses on ehk raske end usaldada. Mida mina ka tean, eks ole?
Samas tead ikka küll. Oled jõudnud siiani! Kogunud terve elu kogemusi ja tulnud äriidee peale, mis nende kogemuste najal sulle leiva lauale toob. Teinud läbi kõik vajalikud toimingud ettevõtte alustamiseks. Oled keskmisest ettevõtlikum. Tubli!
Miks sa siis endasse ja oma võimetesse ei usu. Vean kihla, et teised usuvad! Seega, kui tunned mõnd lepingut sõlmides, koostööd alustades või potentsiaalse kliendiga läbirääkimisi pidades, et võiks ju kah, aga miski justkui ei klapi, siis mina ütlen küll, et jookse teises suunas. Või vähemalt võta aega, et rahulikult järele mõelda.
Asi, mida kõhutundeks nimetatakse on tegelikult tihtilugu hoopis sinu alateadvus, mis sulle mingist ebakõlast märku anda tahab, sest sa ei ole seda ise endale teadvustanud. Mingid eelnevad kogemused, sarnasus mida meenutada ei suuda, tundemärgid mida tähele panid kuid mille üle juureldes pikemalt ei peatunud.
Elu õpetab, kogemused õpetavad, ennast tuleb teadlikult õpetada oma kõhutunnet usaldama. Loomulikult tasub ka targematelt nõu küsida, kuid lõppude lõpuks on see sinu ettevõte, sinu teekond. Sinu sissetulek ja seetõttu ka elukvaliteet sõltuvad otseselt sellest. Kelle kõhutunnet sa siis veel peaksid kuulama, kui mitte iseenda!